Hollender i Ford napisali przyjazną dla użytkownika książkę, która odpowiada na najbardziej naglące pytania kliniczne początkującego psychoterapeuty, przyczynia się do lęku terapeuty, prezentując alternatywne metody radzenia sobie z problemami i oferuje wskazówki krok po kroku dotyczące ustalenia i utrzymania sytuacji terapeutycznej. Autorzy zajmują się terapią dynamiczną w postaci wspomagających, zorientowanych na wgląd i połączonych metod leczenia farmakologicznego. Organizacja książki znacznie ułatwia zadanie poznania psychoterapii dynamicznej, koncentrując się na problemach klinicznych i technikach rozwiązywania problemów. Teoria jest uwzględniona, ale nie podkreślona. Autorzy rozpoczynają od pierwszego kontaktu z pacjentem i procesu wyboru odpowiedniej metody leczenia i ustalenia umowy, a następnie przechodzą przez podstawowe zasady i techniki psychoterapii zorientowanej na wgląd, opisy interwencji technicznych oraz wyjaśnienia dotyczące infrastruktury teoretycznej . Ograniczona czasowo psychoterapia i psychoterapia wspomagająca są podobnie omówione. Psychofarmakoterapia jest rozważana w połączeniu z psychoterapią. Omawiane są sytuacje problemowe i trudni pacjenci , a także sugestie dotyczące ich obsługi. Ostatni rozdział właściwie rozważa zakończenie psychoterapii. Winiety kliniczne są doskonałe w całym tekście.
Ta książka jest jak mentor kierujący początkujących terapeutów przez wszystkie możliwe trudności w leczeniu pacjentów, w tym reakcje przeciwprzeniesieniowe. Zachęca do rozwoju terapeutów, oferując sugestie z kilku punktów widzenia, pozwalając im wypróbować różne, ale ważne podejścia do różnych pacjentów. Proponuję tę książkę jako lekturę obowiązkową dla wszystkich początkujących psychoterapeutów w placówkach medycznych i niemedycznych.
W drugiej omawianej książce autor, dr Gabbard, stara się podejść do kategorii diagnostycznych stosowanych w Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych, wydanie trzecie, poprawione (DSM-III-R) z perspektywy psychodynamicznej. Udaje mu się to znakomicie.
Książka przedstawia w pierwszej sekcji podstawowe zasady i podejścia terapeutyczne w psychiatrii dynamicznej, w tym psychoterapię indywidualną, psychoterapię grupową, terapię rodzinną i małżeńską, dynamiczną farmakoterapię oraz dynamicznie świadome leczenie szpitalne. Gabbard ukierunkowuje swoich czytelników na to podejście, definiując psychiatrię psychodynamiczną jako podejście do diagnozy i leczenia charakteryzujące się sposobem myślenia o pacjencie i klinice, który obejmuje nieświadomy konflikt, deficyty i zniekształcenia struktur intrapsychicznych oraz wewnętrzne relacje obiektów . Dalej opisuje zrozumiały język zasad psychiatrii dynamicznej: wartość subiektywnego doświadczenia, konieczność zrozumienia nieświadomego umysłu i determinizm psychiczny (zrozumienie, że symptomy reprezentują adaptacje do wymagań nieświadomego skryptu wykutego przez mieszankę napędów , obrony, relacji z obiektem i zaburzeń w jaźni).
Książka omawia również, dlaczego doświadczenia w dzieciństwie i dzieciństwie są decydującymi determinantami dorosłej osobowości; przeniesienie, które jest wszechobecne w jakimkolwiek osobistym związku, definiowanym jako doświadczanie wobec postaci w obecnych uczuciach związanych z postacią z przeszłości, które są nieodpowiednie dla obecnego związku; i przeciwprzeniesienie – nieświadome uczucia terapeuty z przeszłości, które są przekazywane pacjentowi
[przypisy: ginekolog na nfz białystok, u lekarza po niemiecku, echo serca łódź ]
Comments are closed.
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu dentysta Warszawa Wola[…]
Różną zawartość witamin w suszonych i świeżych owocach
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psychoterapia wrocław[…]
mam nadczynnosc czy moge stosowac antykoncepcje ?
[..] Odniesienie w tekscie do skóra[…]
To tylko niedobór witaminy K